Logo SLV

Aktualności

Bezpieczeństwo rusztowań na sezon jesienno-zimowy – o czym należy pamiętać?

Roxx Roxx poniedziałek, 27/09/2021

Jesień i zima trwają w Polsce mniej więcej pół roku. Przez ten czas osoby pracujące na wysokościach są narażone na sezonowe zagrożenia i problemy w pracy. To właśnie teraz jest czas, podczas którego będą zdarzały się różnorakie problemy związane z pogodą. Oto co musisz wziąć pod uwagę, wkraczając w sezon jesienno-zimowy, w którego trakcie jest mało światła, dużo wiatru i sporo wilgoci. Na co należy zwracać uwagę podczas tych zimniejszych miesięcy, pracując na wysokościach i używając do swojej pracy rusztowań?

safety worker on scaffolding
safety certificate b

Złe warunki pogodowe

Sezon jesienno-zimowy charakteryzuje się cięższymi warunkami pogodowymi od sezonu wiosenno-letniego. Oczywiście w lecie mogą zdarzyć się burze z piorunami, jednak to w sezonie jesienno-zimowym zdarzają się spore opady deszczu, pojawia się śnieg oraz bardzo intensywne wiatry. Dodatkowo temperatura spada poniżej zera, przez co pojawia się szron, a nawet lód, który również stanowi niebezpieczeństwo dla osób pracujących na wysokościach. Prawda jest taka, że podczas złych warunków pogodowych nie należy wchodzić na rusztowania, ponieważ może to być naprawdę niebezpieczne.

Aby prace mogły być kontynuowane regularnie w sezonie jesienno-zimowym, warto wprowadzić z dużym wyprzedzeniem specjalne procedury bezpieczeństwa, dzięki którym ludzie pracujący na wysokościach, będą wiedzieli, jak się w danych sytuacjach mają zachowywać. Dodatkowo podczas złej pogody warto także wprowadzić w ruch oznakowanie, tak aby wszelkie mokre powierzchnie były oznaczone i by każdy wiedział o ich istnieniu. Istotne jest także zapewnienie pracownikom odpowiednich ubrań pracowniczych, które będą ich chroniły przed zimnem. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju bluzach, kurtkach czy nawet czapkach. Trzeba jednak pamiętać też o tym, aby każdy pracownik miał również na sobie środki ochrony indywidualnej, takie jak kaski czy odblaski. Dzięki temu będzie widoczny w każdych warunkach, nawet po zapadnięciu zmroku.

Brak światła słonecznego

W sezonie jesienno-zimowym następuje także powolne skrócenie dnia na rzecz nocy. Jest coraz mniej godzin, podczas których można uświadczyć światła słonecznego, szybciej robi się ciemno – a co za tym idzie, także niebezpiecznie. Oznacza to, że osoby znajdujące się na rusztowaniu będą pracować przy niewielkim naświetleniu, widoczność może więc być do pewnego stopnia ograniczona. W takich warunkach trzeba być znacznie bardziej uważnym, ponieważ może dojść do potknięcia się o coś, a nawet do poślizgnięcia.

Warunki pogodowe wpływają na rusztowanie

Warunki pogodowe wspomniane na początku są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla samych rusztowań, na których ludzie się poruszają. Tak samo jak w przypadku torów, tak i rusztowania różnie mogą reagować na zimno lub gorąco, co wpływa na bezpieczeństwo ich użytkowania. Dodatkowo nawet bardzo stabilne rusztowania mogą się zawalić przy bardzo silnym wietrze, który co jakiś czas się zdarza. Mowa tutaj o wietrze wiejącym 60 km na godzinę albo więcej.

Zostaw komentarz

Dziękujemy

Twój komentarz pojawi się po autoryzacji moderatora