Logo SLV

Aktualności

Normy i przepisy – Rusztowania

j.telka j.telka piątek, 07/01/2022

Normy i przepisy dotyczące rusztowań

Praca na rusztowaniu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Niebezpieczny wypadek może zdarzyć się w każdej chwili, dlatego właśnie wykonywanie tego rodzaju czynności są regulowane przez normy i przepisy dotyczące rusztowań, których spełnienie zawsze należy traktować obowiązkowo. Często nieodzownym elementem pracy na wysokości jest rusztowanie. Co obowiązujące przepisy mówią na temat sprzedaży rusztowań i ich użytkowania?

Certyfikacja jest dobrowolna

W powszechnej opinii, zwłaszcza u osób niezwiązanych z branżą budowlaną, panuje przekonanie, że sprzedaż rusztowań bez znaku “B” jest nielegalna. Nic bardziej mylnego – w Polsce ich certyfikacja jest całkowicie dobrowolna, zatem producent nie ma obowiązku jej przeprowadzania. Wynika to z faktu, że zanim rusztowanie zostanie oddane do użytku, musi nastąpić jego odbiór, więc wszelkie konstrukcje niespełniające obowiązujących norm i tak zostaną wykluczone z użytkowania.

Normy prawne dotyczące rusztowań muszą być spełnione

W przypadku prac o charakterze remontowo-budowlanym, priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo osób, które te prace wykonują. Mimo braku obowiązku certyfikacji, rusztowania muszą spełniać szereg norm i przepisów.

Wszystkie powyższe należyte do spełnienia przepisy zostały określone w „Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dn. 28.03.1972 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i rozbiórkowych.”

W przypadku chęci wejścia na nowy rynek europejski należy odpowiednio dostosować się do jego wymogów. W każdym kraju normy mogą ulegać lekkim zmianom, oraz w razie sprzedaży wymagać spełnienia odpowiednich certyfikacji.

Dla przykładu – firma SLV Group posiada Certyfikat Szwedzkiego Instytutu SP, który oznacza, że wszystkie produkowane przez nas rusztowania spełniają wszelkie wymogi jakościowe i prawne na rynku europejskim, Węgierski certyfikat ‘ ÉMI 100% ‘ potwierdzający najwyższą jakość i wysoki standard naszych produktów.

Odbiór rusztowania

Użytkowanie rusztowania jest dopuszczalne po dokonaniu jego odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę i potwierdzone  wpisem w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego. W związku z czym mamy pewność, że wszystkie normy i przepisy dotyczące rusztowań zostały spełnione i zostało zapewnione maksymalne bezpieczeństwo osób pracujących na i w pobliżu rusztowania.

slv group worker

Zostaw komentarz

Dziękujemy

Twój komentarz pojawi się po autoryzacji moderatora