Wyposażenie do pracy na rusztowaniach

Prace na rusztowaniach nie należą do najłatwiejszych, zmieniające się warunki atmosferyczne, wąska przestrzeń i niekiedy duża wysokość stanowią o wysokim zagrożeniu bezpieczeństwa, jakie wiąże się z pracą na rusztowaniu. Dlatego też najważniejsze jest maksymalne zniwelowanie czynników powodujących zagrożenia, na które pracownik może natrafić.

Podstawowe wyposażenie do pracy na rusztowaniach

Zwracajmy uwagę na fachowość i indywidualne podejście do naszych potrzeb. Każda praca na wysokości wygląda inaczej, inna odległość od ziemi, warunki atmosferyczne, pora roku oraz trudność wykonywanych prac wpływają na ilość i rodzaj potrzebnego do zabezpieczenia pracownika sprzętu.

Hełm przemysłowy w pracy na rusztowaniach

To podstawowy element wyposażenia każdego, kto pracuje na wysokości – różni się tym od hełmu budowlanego, że spełnia normę na hełmy przemysłowe PN-EN 397. Kask do pracy na wysokości musi mieć uprząż mocującą go na głowie – tak jak mówi norma EN-12492, musi ona zapobiegać spadnięciu hełmu podczas upadku. Należy pamiętać, że podczas kontroli tylko kaski posiadające obie normy nadają się do użytku w pracy na wysokości.

Uprzęże bezpieczeństwa – szelki

Szelki to jeden z elementów, które trzeba odpowiednio dopasować do wykonywanych prac – w innym przypadku może ona przeszkadzać pracownikowi w wykonywaniu czynności budowlanych.
Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy doborze szelek jest rozmiar – należy dopasować uprzęże tak, żeby nie krępować ruchów człowieka ale jednocześnie zapewniać odpowiednią stabilizację i nacisk.
W przypadku prac na m.in. słupach, masztach i innych niewygodnych stanowiskach, gdzie wymagana jest praca z jednoczesnym użyciem obu rąk – szelki wyposażamy w szeroki pas monterski z dwiema klamrami po obu stronach, który zwiększy możliwości manualne pracownika.
W przypadku, gdy potrzebujesz najbardziej zaawansowanego sprzętu, który nada się do prac monterskich, wysokościowych jak i prac z wykorzystaniem technik linowych zaopatrz się w uprzęże, które spełniają wymagania normy PN-EN 813.

Wyposażenie do pracy na rusztowaniach Przykładowy przegląd codzienny

Ląża – linka typu V lub Y

Służą pracującemu jako zabezpieczenie do przemieszczania się między punktem A i punktem B, lub jako dodatkowe przytwierdzenie w przypadku prac w okolicy umieszczenia łącznika.

W razie potrzeby poruszania się z ciągłym zachowaniem asekuracji wyposażeniem pracownika rusztowania używa się linki typu „Y” lub „V”. Posiada ona jeden absorber i dwa końce, dzięki czemu istnieje możliwość przepinania się w razie potrzeby przemieszczenia z nieustającą ochroną życia i zdrowia.

Dobór powinien uwzględniać również podatność na uszkodzenia przy okazji wykonywanych czynności, inny materiał i długość linki zastosuje się w przypadku pracownika budowlanego, alpinisty przemysłowego, czy spawacza.

Urządzenia samohamowne do pracy na rusztowaniach

Urządzenia samohamowne w dzisiejszych czasach charakteryzują się dużą uniwersalnością, niewielkim rozmiarem oraz zabezpieczeniem stanowiska bez potrzeby martwienia się o długość linki czy niewygodę związaną z jej użytkowaniem.
Bardzo dobrze sprawują się jako sprzęt powstrzymujący spadanie z wysokości lub uniemożliwiający rozpoczęcie spadania z wysokości.

Wyposażenie pracownika na rusztowaniu

Dobrać je należy w zależności od naszych potrzeb i rodzaju prac, które wykonujemy. Dopasować je do pracownika, który prace wykonuje tak, aby całość nie krępowała jego ruchów, ani nie była nieodpowiednio luźna. Zwrócić uwagę na wszelkie normy, które powinien spełniać sprzęt, a także na odpowiednie przeszkolenie pracownika co do zasad prac na wysokości i egzekwowanie ich przestrzegania. Ponadto trzeba pamiętać o badaniach lekarskich i wysokościowych dla pracownika.

 

Wyposażenie do pracy na rusztowaniach Przykładowy przegląd codzienny