Logo SLV

Aktualności

Prawidłowe posadowienie rusztowania, stabilność i bezpieczeństwo

ntelka ntelka czwartek, 03/02/2022

Związane jest to z dużym ryzykiem wypadków i tym samym urazów, co wymusza na organizatorach, inwestorach i osobach odpowiadających za projekt wzmożonych zasad bezpieczeństwa. Tym samym należy zadbać o solidność konstrukcji, ale też systemy zabezpieczeń i ochrony zdrowia i życia osób pracujących na rusztowaniu i znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Rusztowanie wymaga posadowienia, a więc ustabilizowania w podłożu.

Podstawowe zasady posadowienia rusztowania

Rusztowanie posadowione musi być na podłożu wykazującym się właściwą nośnością. Zatem zawsze montujemy je na stabilnym, dobrze sprawdzonym podłożu. Jest ono wyprofilowane z odpowiednim spadkiem, który zapewnia swobodny odpływ wody opadowej przy intensywnych deszczach. Ciężar należy równomiernie rozłożyć, co jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych podkładów. Ich zadaniem jest zwiększenie powierzchni zapewniającej bezpośredni kontakt podłoża z rusztowaniem. Jako podkład nigdy nie stosujemy kamieni, ponieważ zwiększa to ryzyko popękania. Montując podstawki śrubowe, zawsze stosujemy ustawienie centralne. Jeżeli chodzi o grubość podkładu, to powinna być ona jak największa. Zaleca się podkład o grubości 4,5 cm. Zapewnia to lepsze rozłożenie obciążenia. Jeżeli chcemy przenieść obciążenie pod kątem 45° względem obrysu podkładu, stosujemy taki, który jest sztywniejszy od podłoża.

Nachylone podłożeNierzadko mamy do czynienia z sytuacją, kiedy podłoże posadowienia rusztowania jest nachylone. Musimy je wtedy odpowiednio wyrównać. W tym celu stosuje się kilka rozwiązań, wśród nich są: uchylne podkłady śrubowe, płyty wyrównujące lub odpowiednio dostosowane kliny. Do podstawki śrubowej przykręca się rury. Dzięki temu unikamy ryzyka ugięcia się uchylnej podstawki śrubowej. Dodatkowo klin należy zabezpieczyć przed ześlizgnięciem. Jeżeli jednak nie zastosujemy odpowiedniego podkładu, to kotwy pionowe będą miały niedopuszczalne obciążenie. W konsekwencji stabilność konstrukcji zostanie zaburzona. Trzeba też wiedzieć, że w takiej sytuacji nacisk na grunt obniża się aż do ok. 20%.

W niektórych przypadkach stosuje się też rury usztywniające podstawki. Dzieje się tak w momencie, kiedy musimy montować wykręcenie podstawek i jest ono stosunkowo duże. Takie działanie ma na celu zwiększenie nośności.

Kotwiczenie rusztowań wolnostojących

Nie zawsze rusztowanie montujemy przy budynku i mocujemy je do jego elewacji. Są takie projekty, które wymagają zastosowania rusztowania wolnostojącego. Również w takich okolicznościach musi ono być odpowiednio stabilne. Konieczne jest wtedy zakotwiczenie go w podłożu, które cechuje się dobrą nośnością. Potrzebujemy elementów mocujących i zaczepów kotwiących. Nośność elementów mocujących musi mieć potwierdzoną siłę kotwiącą. Możemy to zrobić poprzez obliczenia próbne i statyczne, a także dopuszczenie systemu. Na siły kotwiące oddziałuje wiele czynników, które mogą je zmieniać. Dotyczy to m.in. siły wiatru, długości pól, czasu użytkowania rusztowania oraz rozstawu zakotwień.

Praca na rusztowaniu musi być bezpieczna, a żeby było to możliwe, to należy zadbać o stabilność i solidność konstrukcji. Nie zapominajmy jednak, że wpływ na to ma również sama praca zespołu i stosowaniu się do ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zostaw komentarz

Dziękujemy

Twój komentarz pojawi się po autoryzacji moderatora