Budowa domu jednorodzinnego – jakie rusztowanie?

Budowa domu jednorodzinnego wymaga użycia rusztowania, tak samo jak budowa innych obiektów. Domy jednorodzinne są bardzo wyjątkowymi konstrukcjami, ponieważ nie są wysokie i często też nie są budowane przez profesjonalnych budowniczych. Jeżeli zatem nie jesteś profesjonalistą, to zapewne zastanawia cię, jakie rusztowanie będzie najodpowiedniejsze do budowy twojego domu. Czego powinieneś oczekiwać po rusztowaniu, aby budowa twojego domu odbywała się bezpiecznie oraz na czas?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania rusztowania. Czy rusztowanie jest sztywne, solidne i czy można z niego wygodnie korzystać? Czy posiada wszelkie atesty? Czy zostało dobrze sprawdzone przez profesjonalistów i jest przez nich polecane? Warto wiedzieć, że każde rusztowanie musi zostać sprawdzone i posiadać specjalny certyfikat. W innym wypadku nie zostanie dopuszczone do użytkowania. W zależności od tego, czy prace odbywają się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku – będziesz potrzebować albo rusztowań przejezdnych (które są mobilne), albo rusztowań elewacyjnych (które są kotwione na ścianie budynku).

Istotna jest swoboda użytkowania

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest swoboda użytkowania rusztowania. Jeżeli domek jednorodzinny został wykonany przez profesjonalną ekipę, która wie, na jakich rusztowaniach pracuje jej się najlepiej, to warto zapewnić im takie rusztowanie, o jakie proszą. Jeżeli natomiast dom budowany jest przez nowicjuszy, wtedy warto zdecydować się konkretnie na rusztowania warszawskie, które są niezwykle łatwe w rozkładaniu i składaniu.

Ważna jest jakość

Kolejną kwestią jest jakość rusztowania, które chcesz wykorzystać podczas budowy domu. Niezależnie od tego, czy chcesz rusztowanie kupić, czy wynająć – powinieneś zdecydować się na produkt, który jest wysokiej jakości i został zrobiony z solidnych materiałów. Ponadto, powinieneś zwrócić uwagę także na to, czy wszystkie elementy do siebie pasują i czy nie są odkształcone bądź w inny sposób uszkodzone. Dodatkowo warto jest wybrać takie modele rusztowania, które odporne są na korozję, oraz inne uszkodzenia – zarówno chemiczne, jak i mechaniczne.

Jakie są rodzaje rusztowań?

Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów rusztowań. Są to: rusztowanie warszawskie, rusztowanie rurowo-złączkowe, rusztowanie modułowe oraz rusztowanie jezdne. Rusztowanie modułowe jest najbardziej zaawansowane w swojej konstrukcji – takie rusztowania najczęściej nie są dobre w trakcie budowy domku jednorodzinnego, ponieważ wykorzystuje się je podczas konserwacji starych budynków o różnorodnych kształtach. Rusztowania jezdne najczęściej są wykorzystywane w takich momentach budowy, gdy zmiana miejsca ustawienia rusztowania musi odbywać się często.

Rusztowanie warszawskie natomiast to modele, które nie mogą przekraczać 8 metrów wysokości. Niemniej,  ich ogromną zaletą jest lekkość. A rusztowania rurowo-złączkowe pozwalają tworzyć konstrukcje o najróżniejszych kształtach, dzięki czemu spełnią indywidualne oczekiwania każdego.