Logo SLV

Zastosowanie rusztowań

Rusztowanie – zakupy czy wynajem?

ntelka ntelka poniedziałek, 31/01/2022

Z tego powodu niektórzy inwestorzy, przedsiębiorcy i kierownicy budowy zastanawiają się, czy lepiej jest rusztowanie kupić i mieć na własność, czy może wynająć na określony czas. Podstawowym czynnikiem, który zawsze powinno się wziąć pod uwagę, jest zapotrzebowanie. To od niego zależy opłacalność większej inwestycji. Czasem potrzebujemy rusztowania w codziennej pracy, innym razem tylko na pewien czas. Co więc zrobić – kupić czy wynająć?

Jakie jest zapotrzebowanie na rusztowanie w Twojej firmie?

Najprostszą metodą wyliczenia opłacalności rusztowania jest określenie, przez ile dni w roku korzystamy z rusztowania. Następnie ustalamy przestrzeń, którą ma konstrukcja zajmować. Dzięki temu wiemy, jak będzie ona duża. Wiadomo, że im rusztowanie jest większe, tym koszty zarówno wynajmu, jak też zakupu są wyższe. Zdarza się, że rusztowanie musi obejmować cały budynek, ale niekiedy potrzebne jest nam tylko przy jednej ścianie. Nie bez znaczenia są warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz oraz środowisko pracy, jak podłoże i otoczenie. Wszystko to może podnieść ogólny koszt wynajmu i zakupu ze względu na dodatkowe zabezpieczenia.

Mając już wszystkie te dane, szczególnie liczbowe, czyli czas pracy na rusztowaniu i jego powierzchnię, możemy obliczyć, jaki będzie dzienny koszt wynajmu rusztowania, ale też jak się to przekłada na kwestie zakupowe. Może się więc okazać, że nawet przy jednorazowym, ale długim projekcie taniej będzie rusztowanie kupić.

Wynajem najczęściej przy jednorazowych projektach

Kojarzymy go na pewno z niższą ceną w porównaniu do zakupu. Oczywiście dotyczy to kilkunastu czy kilkudziesięciu dni w roku, a niekoniecznie kilku lat wynajmu rusztowania. Musimy wiedzieć, że płacimy za każdy dzień użytkowania konstrukcji. Zatem przy jednorazowym projekcie ogólny koszt wynajmu rusztowania będzie niższy niż jego zakup. Ponadto firma, z której usług korzystamy, ma obowiązek zadbać o serwis swoich produktów, ich dobry stan oraz zgodność z obowiązującymi normami. To może ułatwić znacząco prace. To nie my zostajemy obciążeni kosztami serwisowania, ewentualnych napraw i konserwacji rusztowania.

Jednocześnie wynajem rusztowania związany jest z wyborem spośród już gotowych rozwiązań. Rusztowanie nie zostanie zaprojektowanie i wyprodukowane zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz z uwzględnieniem specyfiki terenu i budynku. Ponadto nie jest to opłacalna opcja przy często powtarzających się pracach wysokościowych. Wynajmujący oczekuje prawie w każdym wypadku kaucji, którą musimy uwzględnić przy kalkulacjach. Wiele firm ma ograniczony czas wynajmu, co oznacza, że nie możemy wynajmować konstrukcji przez czas dłuższy, niż ma to w swojej ofercie firma.

Zakup dla większej swobody pracy

Kiedy nasza firma zajmuje się na co dzień pracami wysokościowymi lub wiemy, że realizacja projektu potrwa zdecydowanie dłużej niż miesiąc czy dwa, warto rozważyć zakup rusztowania. Konstrukcja jest stosunkowo dużym wydatkiem, jednak przy częstym użytkowaniu koszt zwraca się w krótkim czasie. Ponadto możemy zamówić konstrukcję dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Powstanie taka, która będzie najlepiej dopasowana do gabarytów budynku oraz warunków panujących w najbliższym otoczeniu. Firmy projektują i tworzą bardzo nietypowe rusztowania wykorzystywane m.in. w stoczniach. Mamy również większą elastyczność, możemy korzystać z konstrukcji przez dowolny czas, w każdym miejscu, gdzie jest to konieczne oraz w sposób, którego potrzebujemy. Przydaje się przy większej ilości realizacjach niż tylko jednej konkretnej. Musimy jednak liczyć się z odpowiedzialnością za serwis, regularne przeglądy i konserwację.

Rusztowanie możesz wynająć lub kupić, co jest uzależnione od czasu jego użytkowania, rodzaju konstrukcji oraz wielkości. Warto jest zawsze rozważać obie opcje ze względu na to, że zakup może być opłacalny nawet przy jednorazowym projekcie.

Zostaw komentarz

Dziękujemy

Twój komentarz pojawi się po autoryzacji moderatora