Rusztowanie do celów wystawowych

Rusztowania to konstrukcje o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Są uniwersalne, ale też występują w różnych wariantach, co pozwala na ich dopasowanie idealnie do konkretnego użytku, warunków na danym terenie oraz funkcji, jaką mają spełniać. Jednym z rodzajów rusztowania jest rusztowanie do celów wystawienniczych. Wyglądem niewiele różni się od znanych nam z przestrzeni miejskiej konstrukcji. Wygląda w ten sam sposób jak rusztowanie wykorzystywane przy okazji renowacji elewacji, budowy budynku czy też innych prac wysokościowych. Co jednak je wyróżnia i gdzie konkretnie znalazło swoje zastosowanie? 

Rusztowanie w branży rozrywkowej

Rusztowania do celów wystawienniczych, jak sama nazwa wskazuje, znalazły swoje zastosowanie w obszarze szeroko rozumianej rozrywki. Służy ono do budowy scen i estrad głównie na otwartej przestrzeni, ale zdarza się też, że duże konstrukcje powstają pod dachem. Takie sceny wykorzystywane są przy okazji koncertów, wydarzeń kulturalnych, występów teatralnych i operowych. Rusztowania świetnie sprawdzają się przy budowie reżyserek technicznych oraz wież przeznaczonych do montażu systemu nagłośnieniowego i oświetlenia. Przydają się w momencie, kiedy konieczny jest montaż zaawansowanych systemów multimedialnych, które zapewniają efekty specjalne. Ponadto to duże wsparcie przy budowie trybun dla widowni. 

Cechy rusztowania przeznaczonego na potrzeby wystawiennicze

Rusztowanie wykorzystywane na potrzeby wystawiennicze musi być przede wszystkim stabilne i mieć solidną konstrukcję. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających na scenie i w jej najbliższym otoczeniu, jak też osób pracujących na wysokości i budujących scenę. Musimy uwzględnić duże obciążenie, na jakie rusztowanie powinno być odporne. Nie bez znaczenia są warunki pogodowe, które mają ogromny wpływ na stabilność konstrukcji. Silny wiatr może spowodować uszkodzenia i poważne zniszczenia. Woda z kolei podmywa nierzadko rusztowanie, które się obniża, traci ono swoje zakotwiczenie w ziemi. Do celów wystawienniczych najczęściej wykorzystuje się rusztowania aluminiowe. Wykonane są z tworzywa o wysokim poziomie odporności na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników zewnętrznych. Ponadto są stosunkowo lekkie, dzięki czemu łatwo się je montuje i demontuje. Dobrze sprawdzają się rusztowania systemowe. Składają się z wielu elementów, które możemy dowolnie do siebie dopasowywać. W ten sposób mamy możliwość tworzenia różnych konstrukcji nawet o bardzo nietypowych kształtach. 

Restrykcje i zasady dotyczące montażu i użytkowania 

Tego typu rusztowanie podlega takim samym restrykcjom i zasadom. Zatem jego montaż może być przeprowadzony tylko przez osobę do tego upoważnioną i mającą właściwe uprawnienia. Budowa rusztowania odbywa się zawsze zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Plac budowy musi być zabezpieczony i oznaczony dla ochrony osób postronnych. Pracownicy korzystają ze specjalnych zabezpieczeń, które zmniejszają wyraźnie ryzyko wystąpienia ewentualnych wypadków. Zanim jednak rusztowanie zostanie dopuszczone do użytku, jest dokładnie sprawdzane. Odbywa się odbiór techniczny, który potwierdza zgodność konstrukcji z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Zostaje również wprowadzony właściwy wpis do dziennika budowy. 

Podobnie jak budowa i odbiór rusztowania podlegają konkretnym zasadom oraz prawnym aspektom, tak samo jego użytkowanie związane jest z określonymi restrykcjami. Na rusztowaniu przebywać mogą tylko osoby do tego upoważnione, posiadające odpowiednie uprawnienia. Powinny znać nie tylko zasady związane z pracą na wysokości, ale też kwestie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia swojego, innych pracowników i osób przebywających w bliskich otoczeniu. Pracownicy korzystają z dodatkowych systemów bezpieczeństwa, które znajdują się na rusztowaniu i elementów ochrony osobistej. 

Rusztowanie do celów wystawienniczych od rusztowania budowlanego różni się przeznaczeniem i niekiedy konstrukcją, chociaż są to te same elementy, które spotkamy na placu budowy. Wciąż jest to rusztowanie, dlatego podlega takiemu samemu prawu i restrykcjom oraz obowiązkom.