Rusztowania modułowe do nietypowych projektów

Istnieje wiele rodzajów rusztowań, które różnią się budową, konstrukcją, możliwościami i tym samym przeznaczeniem. Wiele z nich, ze względu na brak możliwości modyfikacji i wprowadzania zmian w ich budowie, jest wykorzystywanych tylko przy prostych, standardowych projektach. Inaczej jest w przypadku rusztowań modułowych, które znalazły swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z budynkami o nietypowych i nieregularnych kształtach i wymiarach. Jego zaletą jest nie tylko uniwersalność i wszechstronność, ale też prosty i szybki montaż oraz demontaż. 

Swoboda budowy rusztowań modułowych

Każde rusztowanie budujemy zgodnie z ogólnymi przepisami i zasadami. Niestosowanie się do nich skutkuje nałożeniem kary, a także może doprowadzić do powstania niestabilnej konstrukcji będącej przyczyną wypadku na placu budowy. Każdy rodzaj rusztowania charakteryzuje się jednak inną konstrukcją i tym samym budowane jest w nieco inny sposób. Rusztowanie modułowe nazywamy inaczej systemowym i wyróżnia się połączeniami rygli i stężeń ze stojakami rozmieszczonymi w równych odstępach. To właśnie są moduły, które znajdują się w większości przypadków w odległości ok. 50 cm od siebie. Dzięki temu możliwe jest stworzenie rusztowania o dowolnym kształcie dopasowanym do specyfiki budynku i projektu. Poszczególne elementy rusztowania łączymy za pomocą złącza obrączkowego lub kryz, które są przyspawane do rurowych stojaków. Mocowane są na nich klinowo zaczepy rygli, a do jednej kryzy maksymalnie podłączymy osiem rygli. Łatwo więc można dostrzec, że możliwości modyfikacji jest bardzo dużo. 

Wyróżnić możemy dwa rodzaje rusztowań modułowych. W ramowych stosuje się podesty i poprzecznie ułożone rurki. To wpływa na podwyższoną stabilność konstrukcji. Ponadto dzięki temu możemy się swobodnie i bezpiecznie poruszać po konstrukcji przy ścianie. Modułowe rusztowania stojakowo-kryzowe wykorzystuje się do tworzenia konstrukcji przestrzennych, zatem znacznie łatwiej dopasować je do budynków o nieregularnych kształtach. 

Zastosowanie rusztowania modułowego

Rusztowania modułowe mają bardzo szeroką paletę zastosowań. Ze względu na liczne możliwości modyfikacji konstrukcji wykorzystuje się je przy takich budynkach, przy których niemożliwe jest zastosowanie żadnego innego rusztowania. Dotyczy to budowli o nieregularnych i nietypowych kształtach. Są często spotykane przy obiektach przemysłowych, w tym przy zakładach energetycznych, stoczniach, rafineriach oraz zabytkowych kościołach, zamkach i pałacach. Kiedyś projekty były bardziej skomplikowane. Architektura niewiele miała wspólnego z prostotą i minimalizmem, a raczej stawiano na bogate zdobienia i wyróżniającą się nieregularność. Rusztowanie modułowe idealnie sprawdza się jako rusztowanie przestrzenne. Wykonamy w ten sposób konstrukcję wieżową, wolnostojącą, płaską, a nawet wiszącą. 

Już sama nazwa rusztowania modułowe wskazuje, że składa się ono z kilku „bloków”, które można dowolnie modyfikować i dostosowywać do kształtu budynku. Dowolność tworzenia najbardziej skomplikowanych konstrukcji sprawia, że to właśnie rusztowania modułowe cieszą się największą popularnością przy budowie, renowacji i naprawach budynków przemysłowych.