Rodzaje rusztowania i ich przeznaczenie

Dzięki rusztowaniu możemy wykonywać prace na wysokości, zazwyczaj jest ona związana z pracami remontowymi, konserwacyjnymi i budowlanymi przy konkretnych budynkach. Są również takie konstrukcje, które używane są do celów prywatnych, czyli mniejsze rusztowania wykorzystywane do prac wykończeniowych w ogrodzie czy w domu. Rusztowania różnią się budową, wielkością, technologiami i tym samym przeznaczeniem. Jakie są najpopularniejsze i najczęściej wybierane rusztowania? 

Rusztowanie ramowe

Zbudowane jest z prefabrykowanych ram ze sobą połączonych. Wyposażone są w poziome i ukośne stężenia oraz pomosty, dzięki którym konstrukcja jest stabilniejsza. Rusztowanie ramowe cechuje się bardzo łatwym i szybkim montażem i demontażem, dlatego jest uznane za praktyczne i też mobilne. Bezpieczeństwo osobom pracującym na rusztowaniu zapewniają zamontowane barierki.

Rusztowanie modułowe/systemowe

Jak sama nazwa wskazuje, rusztowanie to składa się z modułów, które łączymy ze sobą w stałych punktach. Rozmieszczone są w równych od siebie odstępach, co najczęściej wynosi ok. 50 cm. Rusztowanie modułowe znalazło swoje zastosowanie przy pracach związanych z obiektami przemysłowymi, gdzie znajduje się duża ilość instalacji. Pełnią one też funkcję rusztowania wolnostojącego, często przy budowie scen, czy też wiszącego przy mostach. Są one droższe od rusztowań ramowych, a ich montaż jest bardziej pracochłonny.

Rusztowanie przejezdne

Tego typu rusztowanie w większości przypadków wykonane jest z lekkiego, ale niezwykle odpornego na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne aluminium. Ma ono charakter wieżowy, a także charakteryzuje się obecnością kółek i pomostów z poręczą. Rusztowanie przejezdne tworzą ramy, podesty oraz stężenia boczne i ukośne. Wykorzystuje się je w obszarze, gdzie potrzebna jest częsta zmiana miejsca ich położenia. Dzięki zamontowanym kółkom możemy rusztowanie przestawiać, oczywiście w miarę możliwości z uwzględnieniem bezpieczeństwa i stabilności podłoża.

Rusztowanie warszawskie

Ma swoje zastosowanie przede wszystkim w pracach tynkarskich i budowlanych. Charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją, więc podobnie jak przy rusztowaniu ramowym mamy do czynienia z prostym montażem i demontażem. W rusztowaniu warszawskim stosuje się łączenia czopowe, dzięki czemu nie używamy śrub. Składa się z niewielkich elementów, co pozwala na korzystanie z niego zarówno za zewnątrz, jak też wewnątrz budynku. Jeżeli planujemy wykorzystać rusztowanie warszawskie na większych wysokościach, to należy zadbać o dodatkowe wzmocnienia. W tym celu używamy co najmniej dwóch przekątnych części, poprawiających stabilność całej konstrukcji.

Montażem rusztowania, niezależnie od jego rodzaju, powinny się zajmować osoby wykwalifikowane, posiadające odpowiednie uprawnienia. W przypadku ustawienia go w pobliżu miejsc często uczęszczanych, jak np. chodników czy ścieżek rowerowych, konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci daszku. Ważne jest też, aby rusztowania dobrać pod względem rodzaju prac, warunków panujących na miejscu, a także wysokości i szerokości budynku.