Obliczamy powierzchnię rusztowania

Rusztowanie to konstrukcje o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Używane są przy pracach budowlanych, montażowych i konserwacyjnych przy okazji różnych budowli różniących się wielkością, kształtem oraz warunkami panującymi w najbliższym otoczeniu. To wymaga bardzo precyzyjnego dopasowania wielkości i rodzaju konstrukcji do budynku, przy którym będzie rusztowanie użytkowane. Nieprawidłowe obliczenie jego powierzchni będzie skutkowało utrudnionymi pracami lub niemożliwością ich przeprowadzenia.

Rodzaje rusztowania, a wielkość jego powierzchni

Istnieje kilka rodzajów rusztowania, które różnią się sposobem użytkowania, przeznaczeniem, a także konstrukcją. Jest to jedno z podstawowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu powierzchni systemu. Wyróżnić możemy rusztowanie modułowe, składające się z elementów łączonych ze sobą w odpowiednich miejscach. Wykorzystywane jest przy najbardziej skomplikowanych projektach ze względu na możliwości modyfikacji konstrukcji. Prostsze w budowie i tym samym charakteryzujące się mniejszymi możliwościami wykorzystania są rusztowania stojakowe. Powszechnie wykorzystywane w budownictwie i przemyśle jest rusztowanie ramowe. W jego skład wchodzą pomosty, bardzo łatwe w montażu.

Co należy uwzględnić przy obliczeniach powierzchni rusztowania?

Istnieje kilka metod obliczania powierzchni rusztowania, która będzie odpowiadała warunkom pracy przy konkretnym projekcie. Można skorzystać z kalkulatora online, gdzie podajemy podstawowe wymiary budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że przy obliczeniach nie są uwzględniane wszystkie zmienne, mające wpływ na wielkość rusztowania. Jego powierzchnia jest uzależniona m.in. od rodzaju konstrukcji, ale też wysokości, na jakiej będą prowadzone prace. Nie bez znaczenia jest ilość ludzi, jaka będzie uczestniczyła w pracach. Do szczegółowych obliczeń potrzebować będziemy jeszcze długości rusztowania i metod, jakie planujemy stosować przy łączeniu poszczególnych elementów konstrukcji. 

Ile metrów kwadratowych powierzchni powinno mieć rusztowanie?

Znając już zmienne potrzebne do obliczenia powierzchni rusztowania, możemy sprawdzić, jaka konstrukcja będzie najlepsza przy konkretnych pracach. Ważnym parametrem jest wysokość robocza, a więc taka, do której sięgają ręce pracownika. Jest ona wyższa o ok. 2 metry od wysokości podłogi. Szerokość konstrukcji musi być równa szerokości fasady. Ma to ogromne znaczenie przy korzystaniu z rusztowania ramowego, ponieważ jest ono nieruchome. Musi być więc idealnie dostosowane do wymiarów budynku. W zależności od zakresu prac potrzebować będziemy rusztowania z różną ilością platform. Jest to uzależnione od tego, czy prace wykonywane są na całej wysokości budynku czy tylko na wysokości kilku pięter. Platformy robocze ustawiamy zawsze w odległości ok. 2 metrów od siebie. Przy obliczeniach nie zapominamy ponadto o ilości i wielkości ram i drabin przeznaczonych do wejścia na konstrukcje i zejścia z niej. Trzeba też mieć na uwadze ilość przekątnych, rodzaj podpórek oraz wykorzystywane ramki. 

Jeżeli nie jesteś pewien, czy dokonałeś właściwych obliczeń, pomożemy w dopasowaniu najlepszego dla Ciebie rusztowania.