Jakie są główne zagrożenia podczas pracy na wysokości?

Praca na wysokościach zdecydowanie jest jedną z najniebezpieczniejszych, jakich można się podjąć. Ryzyko wypadku przy pracy jest naprawdę spore, a same wypadki mogą być nawet ze skutkiem śmiertelnym. Jakie są główne niebezpieczeństwa podczas wykonywania tej pracy? Co sprawia, że jest ona tak niebezpieczna i w jej trakcie może wydarzyć się tak wiele? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach? Rozpoznanie konkretnych zagrożeń z pewnością pomoże wielu pracownikom zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Stabilność platform bądź rusztowania

Bardzo dużym zagrożeniem są platformy i rusztowania, na których pracownicy stoją i poruszają się po nich bezpośrednio w pracy. Aby zapobiegać sporym nieszczęściom, które mogą skutkować nawet śmiercią i trwałym inwalidztwem, należy regularnie kontrolować zarówno używane platformy, jak i rusztowania. W ten sposób można od razu wywnioskować, że ze sprzętem jest coś nie tak, że jest źle wypoziomowany i mało stabilny. W razie gdyby podczas kontroli wyszły jakieś nieprawidłowości ze sprzętem, nie należy w ogóle wchodzić na wysokość. Najpierw należy uporać się z problemem, jaki został odkryty na rusztowaniu czy platformie.

Pogoda a prace na rusztowaniu

Pogoda jest niezwykle istotnym czynnikiem w pracy na wysokościach. Gdy jest zła, stanowi poważne zagrożenie dla osób pracujących na platformach czy rusztowaniu. Pogody nie da się kontrolować, jedynym sposobem, aby można było pracować na wysokościach, jest jej przeczekanie. Nie warto pracować, gdy jest zbyt duży wiatr, śnieg, deszcz, lód czy inne ekstremalne warunki pogodowe. To czasami oznacza, że prace mogą się przedłużyć w niektórych miesiącach – niemniej jednak przerwanie prac w złych warunkach pogodowych jest konieczne dla bezpieczeństwa pracowników. 

Przedmioty spadające z wysokości

Kolejnym zagrożeniem, jaki może spotkać pracowników na wysokościach (a także przechodniów przemieszczających się pod rusztowaniem), są spadające z wysokości przedmioty. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś coś strąci bądź coś spadnie samo z siebie. I mowa tutaj nie tylko o niewielkich (ale równie niebezpiecznych) przedmiotach, ale także o gruzie czy spadających elementach budynku. Ogromnym zagrożeniem jest w tym wszystkim to, że nie zawsze da się to wszystko przewidzieć. Dlatego tak ważne jest noszenie kasku oraz innych elementów odzieży zabezpieczającej.

Jak zabezpieczyć się przed zagrożeniami?

Oczywiście nie da się w pełni zabezpieczyć przed zagrożeniami, które czyhają na pracownika na wysokościach, jednak zdecydowanie należy pewne kroki podjąć. Warto będąc jeszcze na ziemi sprawdzić sprawność wszystkich sprzętów, które mają być używane na wysokościach. Zamontuj na wysokościach różnego rodzaju oznakowanie, które będzie przypominało pracownikom o potencjalnych zagrożeniach. Stosuj się do przepisów bezpieczeństwa i zawsze noś swoją odzież zabezpieczającą razem z kaskiem. To na pewno nie zaszkodzi, a pomoże.