Logo SLV

Baza wiedzy

Jaki wybrać typ rusztowania

ntelka ntelka środa, 02/02/2022

Na rynku jest dostępnych naprawdę wiele rodzajów rusztowań – jak zatem wybrać to, które będzie najbardziej odpowiednie do budowy, jaką obecnie przeprowadzasz? Które rusztowanie jest najbezpieczniejsze i najprostsze w złożeniu? Warto wiedzieć, że każde rusztowanie musi spełniać bardzo wysokie wymogi bezpieczeństwa – jednak przestrzeganie zasad BHP także jest niezbędne i każdy bezwzględnie powinien się ich trzymać.

Jakie są rodzaje rusztowań?

Jak już wspomniano – rodzajów rusztowań jest naprawdę bardzo wiele. Przede wszystkim mowa o rusztowaniach drewnianych, stalowych, aluminiowych, z włókna szklanego – i te rusztowania dzielą się przede wszystkim na dwie grupy; przejezdne oraz elewacyjne. Łatwo odróżnić je od siebie, ponieważ przejezdne rusztowania mają kółka i można nimi jeździć, natomiast rusztowania elewacyjne są przymocowane do elewacji budynku, który jest budowany lub konserwowany.

Rusztowanie przejezdne

Tego typu rusztowanie jest dobre do mniejszych i niższych budynków – ponieważ jego wysokość jest ograniczona, ze względu na mobilność. Przeważnie tego typu rusztowania są wykorzystywane do prac, wewnątrz wybudowanych pomieszczeń. Ogromną zaletą jest także to, że takie rusztowanie cechuje się lekką konstrukcją, łatwym i przede wszystkim szybkim montażem, a także sporą stabilnością. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie potrzebna jest częsta zmiana stanowiska – ponieważ mogą być mobilne. Niemniej, w razie potrzeby można je także unieruchomić, aby można było spokojnie wykonywać swoją pracę.

SLV-73
slv-70

Rusztowania elewacyjne

Takie rusztowania mogą być znacznie wyższe, dzięki czemu lepiej sprawdzą się podczas konstrukcji wyższych budowli. Warto wiedzieć, że takie rusztowanie należy kotwić do ścian budynku, aby zwiększyć jego sztywność oraz statyczność. Ponadto, takie rusztowania często potwierdzane są przez specjalne certyfikaty – które są przyznawane przez instytucje badawczo-kontrolne. Dzięki temu ma się pewność, co do bezpieczeństwa ich użytkowania. Warto również wspomnieć o tym, że cała konstrukcja jest sztywna – co pozwala na szybki montaż oraz demontaż.

Lepszy zakup czy wynajem?

Wszystko oczywiście zależy od wielu czynników – bez rusztowań nie da się przeprowadzać prac na wysokościach, są one niezbędne. Z oczywistych względów, przede wszystkim, dlatego że są mniejsze, rusztowania przejezdne są tańsze od rusztowań elewacyjnych. Oczywiście warto mieć świadomość tego, że dużo zależy też od wybranego modelu – mniej zaawansowane rusztowania są tańsze od tych bardziej zaawansowanych w konstrukcji. Jeżeli chodzi o wynajem – to ceny zaczynają się nawet od 60 zł za dobę za rusztowanie przejezdne, natomiast rusztowania elewacyjne liczone są od ilości wynajętych m2.

Zostaw komentarz

Dziękujemy

Twój komentarz pojawi się po autoryzacji moderatora