Logo SLV

Baza wiedzy

Jak zapobiegać upadkom i zranieniom pracując na rusztowaniu

ntelka ntelka wtorek, 01/02/2022

Niemniej jednak, jak wszystko – jego używanie jest też obarczone całkiem sporym ryzykiem. W tym przypadku upadkiem z wysokości lub zranieniem. Ze względu na to, że przy używaniu rusztowania istnieje spore ryzyko wypadku śmiertelnego lub prowadzącego do trwałego kalectwa, trzeba zachować pewne standardy bezpieczeństwa. W jaki sposób zatem przeciwdziałać upadkowi, porażeniom czy zranieniom podczas pracy na rusztowaniu?

slv group worker

Przed wejściem na rusztowanie, sprawdź je

Zanim ktokolwiek wejdzie na rusztowanie po jego rozstawieniu, należy je sprawdzić. Kontrole są niezbędne, ponieważ w ich trakcie można znaleźć nieprawidłowości, na które nie zwróciło się wcześniej uwagi. Warto także kontrolować rusztowanie chociaż raz w tygodniu, aby upewniać się, że przez ten czas nic się nie stało tej konstrukcji i nadal jest ona bezpieczna. Profesjonalna i przede wszystkim dokładna konstrukcja pozwoli znaleźć wszystkie nieścisłości na rusztowaniu – chociażby fakt, że nie jest ono wypoziomowane lub jest źle przymocowane do budynku. Za pomocą kontroli będziesz w stanie znaleźć też brakujące elementy w rusztowaniu, których brak mógłby być groźny dla pracowników.

Staraj się unikać pracy na wysokościach

Czasami warto unikać prac na wysokościach i robić to, jeżeli jest to możliwe. Oczywiście wiadomo, że nie każda praca będzie mogła zostać zrobiona bez użycia rusztowania, ale jeżeli istnieje jakaś alternatywa, to warto się jej podjąć. Ponadto nie pracuj na wysokościach, jeżeli po ocenie ryzyka okaże się, że rusztowanie jest zbyt niebezpieczne, aby z niego skorzystać. W takich przypadkach lepiej nieco opóźnić pracę niżby miało stać się coś niebezpiecznego.

Odpowiednie szkolenie i środki ochrony indywidualnej

Najbardziej podstawowa rzecz – a mianowicie szkolenie z BHP oraz dobre środki ochrony indywidualnej. Dzięki temu każdy pracownik będzie zdawał sobie sprawę z zagrożeń czyhających na niego na wysokościach i będzie znał wszelkiego rodzaju procedury bezpieczeństwa, jakie w razie wypadku trzeba będzie zastosować. Dodatkowo pracownicy zostaną przeszkoleni z tego, jak używać poszczególnych sprzętów ochronnych, tak aby autentycznie zapewniały one jakąś ochronę.

Utrzymuj porządek w miejscu pracy

Banalne, a potrafi naprawdę pomóc. Nigdzie nie jest łatwiej o niebezpieczne sytuacje, grożące upadkiem czy zranieniami, jak właśnie w miejscu, w którym panuje nieporządek. Przede wszystkim, jeżeli będziesz mieć porządek w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych, to twoja praca będzie bezpieczniejsza, przyjemniejsza i wykonywana szybciej. Z tego powodu nie będziesz się martwić o to, że się o coś potkniesz, poślizgniesz czy też upadniesz.

Zostaw komentarz

Dziękujemy

Twój komentarz pojawi się po autoryzacji moderatora