Po pierwsze i najważniejsze – dokumentacja techniczna
Bez wykonania dokumentacji technicznej nie może zostać rozpoczęta produkcja, nawet najprostszego rusztowania o najbardziej standardowym kształcie. W dokumentacji powinny znajdować się informacje na temat tego, jakie zabezpieczenia zostały użyte, jakie materiały i sposoby montowania. W dokumentacji znajduje się w zasadzie wszystko to, co można powiedzieć o danym rusztowaniu. Warto wiedzieć, że dokumentacja nie tylko powinna zostać stworzona, lecz przede wszystkim powinno się z niej korzystać podczas rozkładania i składania rusztowania.
Wybór poszczególnych elementów rusztowania
Kolejnym krokiem jest wybór dobrej jakości elementów, z których zostanie złożone rusztowanie. Ważne jest to, aby były to elementy wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – zarówno mechaniczne, jak i spowodowane przez nadmierny upał, czy mróz – elementy powinny być także odporne na promieniowanie UV. Oprócz tego trzeba zwracać uwagę także na wymiary oraz kształty poszczególnych części, aby wszystko do siebie pasowało. Całość musi być szyta na miarę – inaczej nie zostanie dopuszczona do użytku.
Rusztowania elewacyjne
Takie rusztowania mogą być znacznie wyższe, dzięki czemu lepiej sprawdzą się podczas konstrukcji wyższych budowli. Warto wiedzieć, że takie rusztowanie należy kotwić do ścian budynku, aby zwiększyć jego sztywność oraz statyczność. Ponadto, takie rusztowania często potwierdzane są przez specjalne certyfikaty – które są przyznawane przez instytucje badawczo-kontrolne. Dzięki temu ma się pewność, co do bezpieczeństwa ich użytkowania. Warto również wspomnieć o tym, że cała konstrukcja jest sztywna – co pozwala na szybki montaż oraz demontaż.
Łączenia elementów rusztowania?
Same elementy rusztowania to jednak wyłącznie część tego, co jest potrzebne, aby produkcja całego rusztowania była przeprowadzona od A do Z – potrzebne są jeszcze łączenia. Jeżeli chodzi o złącza, to przede wszystkim najbardziej istotną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest ich jakość, oraz to, z jakiego materiału zostały wykonane. Nie można decydować się na złącza, które zostały odkształcone, bądź które posiadają pęknięcia – ponieważ nie są one bezpieczne w użytkowaniu. Warto także obliczyć, jakie obciążenie jest w stanie takie pojedyncze złącze wytrzymać.
Montaż końcowy całego rusztowania
Na sam koniec pozostaje złożenie całego rusztowania w celu sprawdzenia, czy wszystko ze sobą współgra. Ważne jest również to, aby sprawdzić wytrzymałość całej konstrukcji. Całość pomiarów musi zostać wykonana niezwykle dokładnie. Trzeba dbać o to, aby rusztowanie było zgodne z normami BHP.
Tworzenie rusztowania to proces wieloetapowy
Dzięki temu, że tworzenie rusztowania to proces wieloetapowy zawsze istnieje możliwość wychwycenia błędów na każdym z etapów – co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania całości. Warto jednak podkreślić, że żadne rusztowanie nie będzie w użyciu, jeżeli nie zostanie sprawdzone i zatwierdzone przez pracownika BHP.